chorvatský kapitánský průkaz

Základní průkaz  – Voditelj brodice kategorija B

Podmínkou je složení ústní zkoušky formou pohovoru na chorvatském kapitanátu.  Zkouška trvá cca 10-15 minut, průkaz je vystaven následující den(dny) po zkoušce. Průkaz současně obsahuje povolení k obsluze lodní radiostanice.  Je platný pro chorvatské teritoriální vody, někde uznávaný i v jiných státech (je potřeba vznést dotaz na charterovou společnost, zda tento průkaz uzná). 

Oblasti otázek:

  • základní pojmy na mapě – hloubky, druhy dna (zkratky Kor, Gr, M,Š,..), majáky a jejich charakteristiky, sektory viditelnosti, značky na mapě – podmořský kabel, mělčiny, izobaty, marína, stání lodivoda, kotviště, kardinální a laterální znaky
  • navigace – určení kurzu z mapy, měření vzdáleností na mapě, praktické použití odpichovátka a navigačního trojúhelníku na mapě
  • přednosti plavidel – plachetnice, motorový člun, rybáři – ukázat demostrativně na dřevěných lodičkách
  • meterologie – druhy větrů na Jadranu a jejich směr – bora, jugo, tramontana, mistral,…
  • denní a noční znaky plavidel – označení plavidel s omezením ve dne i v noci (světla) – motorová loď, plachetnice, rybář, plavidlo s omezenou manévrovatelností, …
  • obsluha lodní radiostanice – nouzové volání na kanálu 16 – MAY DAY, SECURITE, PAN PAN, MEDICO
  • spelování (=hláskování) anglické abecedy – ALFA, BRAVO, CHARLI, DELTA,…

Cena za zkoušku: 900 HRK

Mezinárodní průkaz  – Voditelj brodice kategorija C

Ke zkoušce pro tento průkaz je nutný třídenní kurz na Námořní škole (pořádaný na kapitanátech Zadar, Šibenik, Split, Rijeka) – 2 dny teorie a jeden den praxe na moři + lékařská prohlídka pověřeným chorvatským lékařem. Platnost je omezena na 5 let a poté se musí žádat obnovení + nová lékařská prohlídka.

Oblasti otázek: stejné jako pro oblast B ale ve větším rozsahu

Cena za zkoušku: celkové náklady cca 3500 HRK (kurzovné, poplatek za zkoušku, potvrzení lékaře)

časté otázky k chorvatským průkazům „Voditelj brodice kategorija B“

?mohu si vyměnit chorvatský průkaz za český C(pobřežní plavba 20Nm) – ANO, můžete získat základní průkaz C, k tomu musíte složit teoretickou zkoušku a potvrzení od pověřeného lékaře (ne starší 3 měsíců), a praxi prokážete jachtařskou knížkou nebo lodním denníkem ve výši 500Nm ve funkci velitele plavby (kapitána). Pokud neprokážete tuto praxi, musíte ještě absolvovat praktický kurz a praktickou zkoušku. pozn.: jestliže jste již absolvovali kurz v Chorvatsku s instruktorem, můžete u něj zažádat zpětně o potvrzení praxe a praktické zkoušky. Zde není časové omezení na rozdíl od lékaře.

?mám chorvatský průkaz již řadu let, mohu získat přímo český B (mořská plavba 200Nm) – NE, musíte postupovat podle předchozího bodu, ale teoretickou zkoušku můžete složit rovnou na úrovni průkazu B (liší se navigačním příkladem v přílivových vodách -> výpočet proudu podle přílivových tabulek). Dostanete průkaz C a až naplujete vlastních  1000Nm ve funkci velitele a absolvujete s instruktorem 1500Nm v oblasti B (dále jak 20Nm od břehu), obdržíte průkaz B na základě žádosti o výměnu.

?je chorvatský průkaz B mezinárodně platný? – NE, platí pouze v chorvatských teritoriálních vodách, ale některé charterové společnosti ho uznávají – je potřeba se informovat před pronájmem lodě.